Najnowsze artykuły

Odchudzanie na trampolinie

Trampolina może służyć nie tylko jako rozrywka czy urządzenie do treningu profesjonalnych sportowców, ale także jako środek do pozbycia się nadwagi...

Czytaj Więcej

Rowerek czy bieżnia?

Decydując się na urządzenia do treningu w warunkach domowych, stajemy przed koniecznością wyboru jego rodzaju. Podstawowym pytaniem jest – co będzie lepsze rowerek czy bieżnia?

Ile kalorii możesz spalić

W ciągu pół godziny biegania (8 km / h) osoba o wadze 60 kg spali 335 kcal. Jeśli biegniesz szybciej, z prędkością 12 km / h, w tym samym czasie spalone zostanie 465 kcal. 30 minut ćwiczeń na rowerze stacjonarnym w wygodnym tempie to 260 kcal mniej, a bardziej intensywny trening spali 391 kcal. Na bieżni spalisz 15-20% więcej kalorii niż na rowerze stacjonarnym przy tej samej intensywności. Jednak to nie znaczy, że każdy, kto chce stracić na wadze, musi zapomnieć o rowerach treningowych. Często ci, którzy najbardziej potrzebują utraty kalorii, nie biegają wcale z powodu obciążenia stawów.

Jak sprzęt do ćwiczeń wpływa na stawy

Kiedy nogi dotykają toru podczas biegu, stawy się rozluźniają, a to może spowodować obrażenia. Zwłaszcza jeśli wskaźnik masy ciała jest znacznie wyższy niż normalnie lub osoba ma płaskostopie (płaska stopa nie jest w stanie przyjąć uderzenia). W przeciwieństwie do bieżni rower treningowy nie powoduje wstrząsów w stawach i dlatego jest odpowiedni dla osób o dowolnej wadze.

Najlepsze dla serca i płuc

Zarówno bieżnia, jak i rower stacjonarny zwiększają wydolność tlenową organizmu (zdolność do spożywania i wykorzystywania większej ilości tlenu do pracy mięśni) i wzmacniają wpływ treningu fizycznego na wydolność krążeniowo-oddechową i biomarkery zdrowia kardiometabolicznego. Podczas biegu maksymalne zużycie tlenu (VO2max) jest wyższe. Tempo utleniania tłuszczu także jest wyższe podczas biegania w porównaniu z jazdą na rowerze o szerokim zakresie intensywności. Jednak równoważny wydatek energetyczny między krótkim okresem jazdy na rowerze a bieganiem działa na korzyść roweru. Dodatkowo bieżnia zobowiązuje do utrzymywania ustalonego tempa, a rower stacjonarny pozwala na wygodne poruszanie się. Aby bardziej efektywnie jeździć na rowerze, wypróbuj trening interwałowy o wysokiej intensywności. Podziel trening kolarski na kilka interwałów o różnej intensywności. Na przykład pedałuj z dużą prędkością przez 60 sekund i spokojnym tempem przez następne 60 sekund, aby zregenerować siły.

Jakie mięśnie pracują

Ze względu na ułożenie ciała i ruch rąk podczas biegu działają mięśnie górnej części ciała. Różnice w aktywności mięśni nóg podczas biegania i jazdy na rowerze u ludzi, to też koncentryczne skurcze, w których mięśnie skracają się pod wpływem stresu. Bieganie wiąże się z bardziej odczuwalnymi skurczami. Mięśnie wydłużają się podczas napięcia, są bardziej uszkadzane.

Wnioski

Jeśli chcesz schudnąć, wzmocnić mięśnie rdzenia i zwiększyć wydolność krążeniowo-oddechową, wybierz bieganie. Jeśli masz nadwagę, płaskostopie lub problemy ze stawami, preferuj rower treningowy. W cardio najważniejsza jest regularność. Dlatego wybieraj ćwiczenia, które sprawiają ci największą przyjemność. Aby zmaksymalizować efekt swojego roweru stacjonarnego, spróbuj na przemian swobodnie pedałować z treningiem interwałowym o wysokiej intensywności. Pomoże ci spalić więcej kalorii i bardziej obciąża twoje serce.