Najnowsze artykuły

Odchudzanie na trampolinie

Trampolina może służyć nie tylko jako rozrywka czy urządzenie do treningu profesjonalnych sportowców, ale także jako środek do pozbycia się nadwagi...

Czytaj Więcej

Zalety roweru treningowego

Korzyści związane z rowerem treningowym są oczywiste. Odchudzanie, wzmocnienie mięśni i ogólnej sprawności organizmu, to tylko niektóre zalety wynikające ze stosowania ćwiczeń na rowerze stacjonarnym.

Główne korzyści

Przede wszystkim podczas treningu ćwiczy się kilka grup mięśni na raz, zamiast wykonywać zestaw różnych ćwiczeń, można po prostu kręcić pedałami roweru treningowego i jednocześnie słuchać muzyki, a nawet oglądać serial. Rozpoczyna się aktywny proces odchudzania. Podczas ćwiczeń kalorie są szybko zużywane, więc rower treningowy pomaga spalać tłuszcz nawet w problematycznych miejscach. Poprawia się krążenie krwi - zajęcia przyspieszają puls i sprzyjają przyspieszonemu oddychaniu, dzięki czemu krew w żyłach zaczyna poruszać się szybciej. Zmniejsza się ryzyko chorób układu krążenia i serca - rower treningowy zapobiega rozwojowi żylaków i zakrzepicy, dolegliwościom serca, pomaga wyrównać ciśnienie krwi. To także wzrost wytrzymałości, a także zwiększa się objętość płuc - wraz z obciążeniem sercowym rozwija się aparat oddechowy. Właściwości roweru treningowego pomagają w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała, jednak tu ważne jest, aby podczas ćwiczeń utrzymywać prawidłowe siedzenie w siodle.

Dla kobiet

Rower pomaga schudnąć i pozbyć się tkanki tłuszczowej. Pomaga redukować cellulit - dzięki przyspieszeniu krążenia poprawia metabolizm podskórnej tkanki tłuszczowej oraz zwiększa się elastyczność skóry. Wzmacnia naczynia krwionośne, dzięki czemu rower treningowy jest korzystny w przypadku żylaków w początkowej fazie, kiedy wystające żyły można usunąć bez leków i operacji. Rower pomaga wyrównać tło hormonalne i poprawić nastrój - podczas ćwiczeń organizm wytwarza zwiększoną ilość hormonów radości, co pozytywnie wpływa na układ nerwowy. Korzystne właściwości ćwiczeń na rowerze stacjonarnym to też poprawa kondycji układu rozrodczego. Poruszają się mięśnie ud i miednicy, narządy wewnętrzne są lepiej ukrwione. Regularne ćwiczenia pozwalają pozbyć się zakłóceń w cyklu miesięcznym oraz ciężkich dolegliwości podczas miesiączki.

Dla mężczyzn

Przede wszystkim właściwości roweru treningowego pomagają „wysuszyć” organizm, usunąć zbędny tłuszcz i uformować mięśnie. Sprzęt tego typu pomaga wzmocnić układ sercowo-naczyniowy mężczyzn, pomaga pozbyć się duszności i rozwija wytrzymałość, wzmacnia więzadła i ścięgna. Ćwiczenia na rowerze stacjonarnym poprawiają jakość życia seksualnego - ponieważ krążenie krwi w całym organizmie przyspiesza. Rower treningowy jest korzystny w łagodnej formie - ćwiczenia pomagają wyeliminować zastój krwi i procesy zapalne w okolicy miednicy.

Dla układu oddechowego

Podczas ćwiczeń następuje aktywna inhalacja i wydychanie powietrza, co pomaga zwiększyć objętość płuc, a także oczyścić układ oddechowy. Znika duszność, oddech staje się głębszy i pełniejszy, do organizmu dostaje się więcej tlenu, dzięki czemu poprawia się ogólne samopoczucie.

Dla układu sercowo-naczyniowego

Ćwiczenia na rowerze stacjonarnym szybko przenoszą puls w tzw. strefę cardio - serce przyspiesza, krew zaczyna szybciej się poruszać. Regularne ćwiczenia wzmacniają ściany naczyń krwionośnych i mięsień sercowy, dzięki czemu zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia miażdżycy, ataków serca i udarów.