Najnowsze artykuły

Odchudzanie na trampolinie

Trampolina może służyć nie tylko jako rozrywka czy urządzenie do treningu profesjonalnych sportowców, ale także jako środek do pozbycia się nadwagi...

Czytaj Więcej

Odchudzanie na trampolinie

Trampolina może służyć nie tylko jako rozrywka czy urządzenie do treningu profesjonalnych sportowców, ale także jako środek do pozbycia się nadwagi. Główną zaletą ćwiczeń na trampolinie do odchudzania jest to, że takie ćwiczenia są dostępne dla absolutnie każdego, niezależnie od wieku i sprawności fizycznej. Plus - jeśli kupisz muszlę (i jest stosunkowo niedroga), możesz to zrobić w domu. Jednak podobnie jak w przypadku każdego programu sportowego, należy przestrzegać pewnych zasad.

Zalety korzystania z trampoliny odchudzającej

W porównaniu do innych sportów i metod na pozbycie się zbędnych kilogramów trampolina ma kilka poważnych zalet:

• Dostępność. Prawie w każdym mieście powyżej 100 000 mieszkańców znajduje się centrum trampolin (lub po prostu trampolina w lokalnym centrum fitness). Ponadto domowa trampolina do najprostszych ćwiczeń nie jest droga.

• Proste, ale skuteczne ćwiczenie. Skoki i inne ćwiczenia doskonale rozwijają wszystkie grupy mięśniowe, usprawniają aparat przedsionkowy, rozwijają wytrzymałość i koordynację. Plus - to skuteczna metoda odchudzania.

• Utrzymanie formy. Trampolina to dobre narzędzie dla osoby dorosłej, która chce uzyskać siłę i obciążenie kardio, aby zachować formę.

• Mała lista przeciwwskazań. Mogą to zrobić osoby w każdym wieku, budowie ciała i kondycji fizycznej, lista przeciwwskazań jest krótka.

• Ćwiczenia na trampolinie są dobre nie tylko przy odchudzaniu, pomogą wzmocnić stawy, znormalizować pracę przewodu pokarmowego i zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia. Ponadto reumatolodzy zalecają ją jako terapię na różne choroby stawów.

Przeciwwskazania

Główną wadą trampoliny jest ryzyko upadku, ale tylko wtedy, gdy nie przestrzega się zasad bezpieczeństwa. Jeżeli zajęcia prowadzone są pod okiem trenera lub osoba sama wie, jak poprawnie wykonać ćwiczenia, ryzyko kontuzji jest minimalne. Główne przeciwwskazania to:

• ciąża i laktacja;

• choroby układu mięśniowo-szkieletowego;

• choroby sercowo-naczyniowe;

• niedawny uraz i operacja;

• guzy i infekcje;

• gruźlica i astma.

Przed rozpoczęciem zajęć zaleca się konsultację z lekarzem i trenerem. W ten sposób możesz mieć pewność, że ćwiczenia nie zaszkodzą twojemu zdrowiu.

Funkcje treningowe

Najpierw musisz zaopatrzyć się w wygodną odzież sportową, która nie będzie krępować ruchów. Konieczne jest również zakupienie lekkich butów do biegania o dopasowanym kroju. Ćwiczenie boso na trampolinie to duży błąd, który często prowadzi do uszkodzenia kostki. Ważna jest częstotliwość – ćwicz co najmniej cztery razy w tygodniu. Nie stosuj diety niskokalorycznej. Skakanie na trampolinie w celu utraty wagi to ćwiczenie siłowe, które aktywnie spala tłuszcz. Jeśli zastosujesz się do diety niskokalorycznej, po prostu nie będziesz miał siły nie tylko na trening. Wystarczy nieznacznie dostosować dietę. Na przykład - aby zmniejszyć ilość spożywanego cukru, nie spożywaj białych wypieków, nie jedz zbyt tłustych potraw. Powinieneś także pominąć późne obiady i pić dużo czystej wody.

Etapy treningu

Przede wszystkim musisz się rozgrzać. Brak rozgrzania może prowadzić do zwichnięć, a czasem do złamań. Po tym następują same ćwiczenia, zwykle wystarczy 40-60 minut. W zależności od umiejętności możesz wykonać nie tylko podstawowy kompleks, ale także bardziej złożone ćwiczenia. Jeśli dopiero zaczynasz, wystarczą trzy lub cztery podejścia (z jednominutową przerwą) do najprostszych ćwiczeń. Jeśli zajęcia nie odbywają się w domu, ale w centrum fitness, wystarczy postępować zgodnie ze wszystkimi instrukcjami trenera.

Skakanie z pół przysiadu. Szeroko rozkładamy nogi, skarpetki - na bok. Kucamy, a następnie gwałtownie (bez wstawania) wykonujemy skok.

Skacze z uniesieniem biodra. Rozłożyliśmy szeroko nogi. Podskakujemy, na przemian unosząc lewe lub prawe kolano do klatki piersiowej. Falujemy rękami, aby zachować równowagę.

Bieganie w miejscu. Klasyczny bieg w miejscu, tylko na trampolinie i z wysokimi kolanami. Aby zachować równowagę, falujemy rękami.

Wysokie skoki. Nogi rozstawione na szerokość barków, lekko pochylone do przodu tułowia. Mocno odepchnij się od płótna.

Pompki plyometryczne. Kładziemy dłonie na płótnie trampoliny, a stopy na podłodze. Pompki wykonujemy z pełną amplitudą, odpychając się podczas poruszania się w górę.